Vstopite v HOFERjev čarobni svet besed
Pri HOFERju se zavedamo pomembnosti spodbujanja bralne kulture, zato pod okriljem projekta Radi beremo podpiramo Nacionalni mesec skupnega branja, katerega dolgoročni cilj je dvig bralne kulture in bralne pismenosti vseh prebivalcev v Sloveniji, slovenskem zamejstvu in med Slovenci po svetu. Ob strokovni podpori Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS pripravljamo izbor kakovostnih knjig, ki jih najdete v HOFERjevem knjižnem kotičku, označene z napisom »Bralna značka priporoča«.
Aktivnosti, ki potekajo v sklopu projekta Radi beremo:
Pri HOFERju smo se z namenom spodbujati branje med otroki ob začetku šolskega leta 2015/16 povezali z Društvom Bralna značka Slovenije – ZPMS. Vsako leto prvošolčke v Sloveniji in zamejstvu obdarimo s knjigo in v osmih letih je tako HOFER prvošolcem pomagal podeliti že več kot 200.000 knjig.
V rokah prvošolčkov so doslej pristale naslednje knjige:
- 2015/16: Ostržek bere za bralno značko (napisala Tilka Jamnik, ilustriral Peter Škerl)
- 2016/17: 7 nagajivih (napisal Leopold Suhodolčan, ilustriral Marjan Manček)
- 2017/18: Kako je gospod Feliks tekmoval s kolesom (napisal Peter Svetina, ilustrirala Ana Razpotnik Donati)
- 2018/19: Kotiček na koncu sveta (napisala Anja Štefan, ilustrirala Marjanca Jemec Božič)
- 2019/20: Škrat Kuzma dobi nagrado (napisala Svetlana Makarovič, ilustriral Tomaž Lavrič)
- 2020/21: Smejalnik in cvililna zavora (napisal Slavko Pregel, ilustriral Kostja Gatnik)
- 2021/22: Ponikalnice (napisal Miroslav Košuta, ilustrirala Suzi Bricelj)
- 2022/23: Kako sta Bibi in Gusti prezvijačila hrib (napisala Ida Mlakar Črnič, ilustrirala Kristina Krhin)
Branje je znanje
Prav z vsako knjigo stopite v nov svet, poln dogodivščin, novosti in neprecenljivih izkušenj, s čimer je vaš svet bogatejši in lepši. Ne pozabite – pot do znanja se začne z branjem…
Pomen bralnih veščin
Branje in pripovedovanje se prične že v zgodnji dobi in omogoča prijeten prostor za doživljanje, interakcijo in pogovor med pripovedovalcem in poslušalcem. Lahko poteka v ožjem družinskem krogu, med vrstniki, prijatelji in v izobraževalnih institucijah, predvsem pa bralcem omogoča, da prisluhnejo in se potopijo v domišljijski svet. Vrednote, ki jih prinašajo vsebine in zgodbe iz knjig, so pomembne pri oblikovanju posameznikove podobe, zato je branje izjemno pomembno. Pomaga nam graditi samopodobo, širiti obzorja, razvijati domišljijo in se izražati.
Kaj lahko storimo za razvoj otrokove bralne kulture?
Za lažje branje in spodbudo pri branju so vam v pomoč nasveti, ki jih najdete v zloženki.
Posebna ponudba knjig v okviru projekta Radi beremo
V knjižnem kotičku HOFER trgovin poiščite oznako »Bralna značka priporoča«. Tam boste našli kakovostne knjige slovenskih založb za otroke in mladino, ki so izšle v zadnjih letih. Na voljo bodo do razprodaje zalog.
Oglejte si trenutno ponudbo knjig.
Društvo bralna značka Slovenije – ZPMS
Začetki Bralne značke segajo v leto 1961, ko so bile podeljene prve Prežihove značke, od leta 2002 pa je Bralna značka organizirana kot samostojno društvo, ki je del nacionalnega programa Zveze prijateljev mladine Slovenije in ima kot tako strokovno podporo v vseh slovenskih osnovnih šolah, vrtcih in knjižnicah kot tudi v zamejstvu.
Bralna značka spodbuja branje in je svojevrstno dopolnilo k učenju slovenskega jezika ter književnosti in je vsebinsko blizu tako mlajšim otrokom (predšolska bralna značka), mladostnikom kot tudi njihovim staršem, učiteljem, vzgojiteljem.
Več o Bralni znački najdete tukaj.
Vsem želimo prijetno branje!