Pri embalaži varčujemo z viri
Pri ravnanju z embalažo in surovinami sledimo jasnemu načelu varčevanja z viri: stalno preverjamo, koliko embalaže potrebujejo naši izdelki, in si prizadevamo, da bi njeno količino zmanjšali ali je sploh ne uporabili. Tudi prehod na reciklirane materiale in embalažo za večkratno uporabo (mrežaste vrečke, nosilne vrečke in zaboji za večkratno uporabo) je učinkovit ukrep na področju trajnostne embalaže. Prav tako smo se odpovedali plastičnim izdelkom za enkratno uporabo in se zavezali, da bomo širili ponudbo nepakiranega sadja in zelenjave.
Ravnamo odgovorno
Učinkovita raba embalaže in uporaba trajnostnih embalažnih materialov sta ključni za prihodnost in naše okolje. V zadnjih nekaj letih smo dosegli že veliko:
Podpiramo ozaveščanje o problematiki odpadne embalaže
Ob Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov 2022 smo podprli Društvo Ekologi brez meja. Z donacijo v višini 5.000 evrov smo omogočili realizacijo akcije, s katero bo društvo prek koristnih video vsebin o problematiki odpadne embalaže ozaveščalo še širšo javnost.
Odpadne materiale spreminjamo v izdelke z novo vrednostjo
Tekstilni odpadki predstavljajo veliko breme za okolje. Leta 2018 smo se zato ob menjavi delovnih oblačil na ravni poslovne skupine povezali s podjetjem ALTEX Textil-Recycling GmbH & Co., ki je tedaj v izolacijski material za avtomobilsko industrijo predelalo tudi skoraj 6,6 tone tekstila sodelavk in sodelavcev iz Slovenije. Zavržemo ne niti odrabljenih delovnih oblačil, temveč jih v sodelovanju s Komunalnim podjetjem Vrhnika predelamo v uporabne izdelke. Do danes smo izdelali že 1.200 odejic za živali, 1.300 peresnic ter 400 vrečk za copate, skupaj pa že snujemo nove projekte ponovne uporabe.
Z optimizacijo embalaže racionaliziramo rabo virov
Pri optimizaciji embalaže tesno sodelujemo z dobavitelji in strokovnim partnerjem, družbo Interzero. Optimizacija zgolj treh izdelkov (toaletni papir Paloma, sirup Vital Mestinje, jogurti Sirarne Čuš) nam na letni ravni omogoča prihranek 3,43 tone plastike*, zaradi vsebnosti recikliranega materiala pa kar več kot 4,9 tone deviške plastike*. Za boljšo prepoznavo rastočo družino izdelkov z optimizirano embalažo posebej označujemo z več različicami logotipa Embalaža na HOFER misiji.
*Ocena prihrankov je izračunana na podlagi primerjave z letno prodajo istih izdelkov pred optimizacijo embalaže.
Manj je v(r)eč
V 2018 smo kot prvi večji trgovec v Sloveniji omogočili nakup trajnostne vrečke iz Fairtrade bombaža Manj je v(r)eč. Del sredstev od vsake prodane vrečke v skupni vrednosti 12.907,50 € smo namenili Ekologom brez meja za čiščenje slovenskih voda (preverjanje divjih odlagališč in popis odpadkov ob vodah) in storitev Zeleni telefon, ki je namenjena javljanju divjih odlagališč.
Brez plačljivih klasičnih plastičnih vrečk
V začetku 2019 smo podprli pobudo Ministrstva za okolje in prostor ter Trgovinske zbirnice za zmanjšanje uporabe plastičnih nosilnih vrečk oz. ozmanjšanje plastičnih izdelkov v trgovini in v juniju 2019 ukinili plačljive klasične plastične vrečke.
Brez plastičnih izdelkov za enkratno uporabo
Ob koncu 2019 smo iz prodaje umaknili plastične izdelke za enkratno uporabo: vatirane palčke s plastičnim delom, plastične slamice, krožnike, kozarce in pribor za enkratno uporabo.
OMBIA izdelki na ponovno polnjenje
… prihranijo 47 % plastike v primerjavi z embalažo z dozirnikom.
Nussparty
Manjša embalaža, enaka vsebina. S tem privarčujemo 50 % embalaže.
BIO izdelki BIO natura
Zaradi laserskega označevanja izbranega sadja in zelenjave (t.i. natural branding) uporaba embalažnih folij ali nalepk ni več potrebna. Pri ostalem sadju in zelenjavi pa je tam, kjer je to le izvedljivo, uporabljena biorazgradljiva embalaža, kot je npr. mrežica iz lesenih vlaken.
Kavni napitki brez plastičnih pokrovčkov
S tem privarčujemo 35 % plastične embalaže.
Transportni zaboji (IFCO zaboji) za večkratno uporabo
za prevoze kruha, peciva, sadja in zelenjave iz skladišča do trgovin.
Kartonska bandaža namesto plastične folije
zaradi katere uporabimo manj plastike pri tekstilnih izdelkih.